30 LAT MINĘŁO... :)30 lat to nie tak dużo, ale jest to moment, kiedy należy o siebie bardziej zadbać, a jeśli nie zrobiło się tego do tej pory w ogóle - jest to odpowiedni moment! Według mnie w tej kwestii wiele do powiedzenia mają kobiety. Mam na myśl te kobiety, które urodziły dzieci, jak i te, które mają to przed sobą. Należę do tej pierwszej grupy i mogę powiedzieć, że już nie jest tak samo jak kiedyś. Podkreślam, że nie czuję mocnego przypływu wieku, jednak pojawiły się pewne różnice. Myślę, że każda mama przyzna mi rację, że nieregularny sen, permanentne zmęczenie, jedzenie w biegu, bóle kręgosłupa, rąk i nóg spowodowane ciągłym dźwiganiem powodują, że nasze ciało jest wyeksploatowane. Oprócz opieki nad dzieckiem pozostaje jeszcze praca w domu, czyli klasycznie: gotowanie, pranie, sprzątanie. Ponadto jeśli ma się w domu ukochanego męża to należy go liczyć jako jedno dziecko więcej :) Czasem jest tak, że w natłoku tych wszystkich obowiązków panie zapominają o sobie i o swoich potrzebach. Nie należy się temu dziwić, dlatego, że jeśli jakimś cudem pojawia się chwila oddechu, to zazwyczaj jest ona poświęcana na odrobinę snu. Nie ma tu więc mowy o zabiegach pielęgnacyjnych czy przyrządzaniu zdrowego posiłku. Dziewczyny, w tych trudnych chwilach myślcie o sobie!

Niestety po 25 roku życia rozpoczyna się nieodwracalny proces zanikania kolagenu. Polega na zmniejszeniu się jego produkcji i zwiększaniu degradacji. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dobra wiadomość dla pań, ale spokojnie. Wystarczy dobra dieta i zdrowy styl życia, a ne będzie tak źle :) Panowie większą ilość zmarszczek przejmą się dużo mniej, gdyż u faceta zmarszczki niekiedy dodają seksapilu. Wymuskany pan z gładką buzią wygląda raczej na niedojrzałego chłopca, aniżeli na silnego mężczyznę, przy którym kobiety czują się bezpiecznie :)
Mając trzydziestkę na karku unikajmy:
  • stresu
  • niezdrowej diety
  • dymu tytoniowego
  • nadmiernych imprez powodujących nieregularny sen
Są to 4 grzechy główne, których organizm po 30 Ci nie daruje!

Na naszą cerę źle wpływa zbyt częste przebywanie w klimatyzowanych oraz niewietrzonych pomieszczeniach, jak również narażenie skóry na UV i światło widzialne, czyli, np. promieniowanie z komputera.

Ważną sprawą dla naszego organizmu jest również nasz układ hormonalny. Wydzielanie hormonów wraz z wiekiem zwiększa się, zmniejsza bądź nie ulega zmianie.

Istotnym hormonem, którego wydzielanie z wiekiem zmniejsza się jest hormon wzrostu. Jest on odpowiedzialny za fizjologię układu nerwowego, płciowego, immunologicznego, krążenia i oddechowego. Moduluje on również szlaki metaboliczne w organizmie.

Melatonina to również hormon, którego stężenie w naszym organizmie jest z wiekiem mniejsze. Co ciekawe w ciągu dnia stężenie melatoniny w surowicy jest niskie (10-20pg/ml), a w nocy wzrasta (80-150pg/ml) między 24 a 3 w nocy. Starajmy się zatem o tej porze nocnej już spać, dlatego, że melatonina może być u człowieka naturalnym środkiem wywołujący sen, a jej zmniejszone stężenie może powodować pogorszenie jakości snu. Ciekawostką jest również to, że rytm dobowy wydzielania melatoniny wykształca się ok. 6 miesiąca życia. Następnie pojawia się obniżenie w wieku dojrzałości płciowej. Wartości osiągnięte wtedy utrzymują się na dość stabilnym poziomie do 35-40 roku życia.

Oczywiście są to tylko przykładowe elementy zmian w naszym organizmie. Tego typu transformacji jest z pewnością o wiele więcej, ale to już temat na oddzielny post.

Myślę, że każdy, kto skończył 30 lat zauważył zmiany w podejściu do życia i spraw z nimi związanych. Między mężczyznami a kobietami pojawiają się tu pewne różnice.

Kobiety często w tym wieku skupiają swoją uwagę na dzieciach albo na chęci posiadania dzieci. W dawnych czasach macierzyństwo było kluczowym zadaniem w życiu kobiet. Obecnie jest tak, że kobieta może zdecydować czy chce mieć dzieci, czy chce poświęcić się wyłącznie pracy, czy chce połączyć  jedno i drugie. Wiek 30 lat jest to według mnie odpowiedni czas na podjęcie decyzji. Kobiety w dzisiejszych czasach są coraz silniejsze i wybierają najczęściej tą trzecią opcje :) Girl Power!!! :)

Mężczyźni w tym wieku według moich obserwacji w większości wyrastają z młodzieńczych szaleństw i skupiają się na osiągnięciu sukcesu zawodowego. Tym bardziej tyczy się to mężczyzn, którzy założyli swoje rodziny i czują się odpowiedzialni za zapewnienie im bytu.

Kobiety są idealistkami. Chcą mieć idealnego męża, idealne dzieci, idealny dom jak z filmu. Mężczyźni często zapominają o tym, czego chcą kobiety z troski o to, żeby im niczego nie brakowało, co często powoduje brak obecności w życiu codziennym. No cóż. Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Jak to pogodzić? Cierpliwością, determinacją do bycia razem i po prostu miłością :)

30 lat to piękny wiek, więc dbajmy o to, żeby nasza kondycja psychiczna i fizyczna była cały czas taka dobra jak teraz!"W wieku 20 lat masz taką twarz, jaką dała ci natura.  W wieku 30 lat - jaką wyrzeźbiło Ci życie. A po 50 - na jaką sobie zasłużyłaś."
Coco Chanel


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MACIERZYŃSTWO

POWITANIE

POKRZYWA